Elektromotory - vibrace
Elektromotory - provoz
Elektromotory - údržba

 

   Už v kapitole vyvážení jsem na okraj zabrousil do vibrací. Vibrace ale nezpůsobuje pouze nevyváženost rotujících dílů motoru. Vibrace mohou způsobovat různé ať již mechanické nebo elektrické závady a poruchy. Vibrace se ale pomohou i přenášet z poháněných částí strojního zařízení na elektromotor a následně pak elektromotor poškozovat.

 Několik příkladů, co může způsobovat nežádoucí vibrace: 

Uvolněné díly nasazené na hřídeli

Vadná spojka

Špatné ustavení soustrojí

Špatné napnutí klínových řemenů

Vadné klínové řemeny

Porucha magnetického pole statoru nebo rotoru

Chod na dvě fáze

Volná patka elektromotoru

Uvolněná fréma

Kmitající konstrukce, na které je uložen elektromotor

Velká kavitace

     Mnohdy se závady i kombinují. Proto většinou nemá pouhá výměna ložisek neodstraní závadu, jen se to na chvíli zklidní. Ale po čase se závada opětovně projeví. Proto je velmi důležité najít zdroj – původ vibrací a odstranit původce závady. Změření vibrací na samotném elektromotoru je otázka chvíle, ale najít původce nebo příčinu vibrací je pak už daleko složitější a i časově náročnější problém.

   Praxe je ale taková, že i když zákazníka upozorníme na skutečnost, že by bylo vhodné proměřit vibrace na místě po osazení elektromotoru, drtivé většině se to zdá zbytečné. Ale pak se najdou i tací, že se snaží elektromotor reklamovat a při zjišťování závady velmi lehce zjistíme, že k poškození elektromotoru došlo vlivem velkých vibrací. A někteří zákazníci se pak velmi divý jak je to možné. Ano je to možné. Vždyť jsem se před chvílí snažil upozornit na některé nejčastější zdroje a příčiny vibrací.

Přehled svátků

Dnes má Oleg
Zítra mí Matouš
A pozítří Darina

Kalendář

září 2021
púsčpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Přesný čas