Elektromotory - vibrace
Elektromotory - provoz
Elektromotory - údržba

Proč vyvažovat?

                A co to je vlastně ta nevyváženost? Jednoduše řečeno je to nerovnoměrné rozložení hmoty rotujících dílů v ose rotace. Pozor, já napsal rotujících dílů ne jen rotoru. Rotor může být perfektně vyvážen, ale pokud na něj následně nasadíme nevyváženou spojku nebo řemenici, tak vlastně vyvoláme nevyváženost. Nejkřiklavější příklady jsou např. zákazník si nechá opravit motor včetně vyvážení a pak na hřídel nasadí silně znečištěný ventilátor, tudíž nevyvážený nebo nasadí na hřídel spojku a tu přitáhne šroubem, který kouká ještě 5 cm ze spojky.

                Při běžném klasickém vyvažování běžných rotorů s vahou okolo 50-100 kg nevývahu způsobí několik jednotek gramů na poloměru rotujícího dílu už okolo 50 mm! Jakou tedy asi vyvolá nečistota nebo nevyvážený ventilátor s průměrem okolo 1 m nebo šroub M8 apod. ve spojce nebo řemenici který kouká ze spojky? Zkusil si někdo zvážit třeba takový šroub? Pro porovnání, sáček cukru, který vám dají ke kafíčku v restauraci váží 7g !!! Obyčejný malý sáček cukru. Zkusil si někdo očistit třeba ventilátor od nečistot a tu nečistotu následně zvážit?

                Rotory elektromotorů jsou standartně z výroby vyváženy tzv. na půlklínek. To si představte že v prostor pro klínek je vyplněn materiálem do plného obvodu. Konec hřídele, na který nasadíme např. řemenici má např. délku 100 mm, drážka pro klínek např. 80 mm, ale řemenice má šíři jen 50 mm. Přesto uživatel osadí drážku hřídele plným klínkem v celé délce. Už takovéto drobné opomenutí stačí vyvolat nevyváženost.

                A co vlastně způsobí nevyváženost? Nebudu zde akademicky rozebírat vektorové síly apod. Uvedu jednoduchý příklad. Jak se vám bude jezdit s autem, pokud budete mít nevyážená kola? Bude vám volant cukat při jízdě v ruce a budou se vám rychle sjíždět gumy. A co to udělá s elektromotorem? Nevyvážený rotující díl způsobuje vibrace. Ale všechny související díly jsou pevně uchyceny. Ložiska jsou pevně usazena v ložiskových štítech, elektromotor je pevně usazen na základu nebo přírubě. Tak se ty rázy, které způsobují vibrace musí někdy vybít. Nejslabším článkem je klec ložiska, což je vlastně slabý plíšek, který udržuje valivé části ložiska na určeném místě. Dalším místem poškození je ložiskový štít, respektive místo pro uložení ložiska. Následuje hřídel rotoru v místě ložiska.

                Když to převedeme na peníze, tak změření nevývahy u zákazníka příjde na pár stovek. Oprava poškozeného elektromotoru, pokud to ještě jde výjde na několik tisíc nebo desítek tisíc – demontáž elektromotoru, demontáž ložisek, změření ložiskových štítů, ve většině je otvor pro ložiska poškozený – vymlácený a tak se musí opravit, většinou se musí podobným způsobem opravit i hřídel rotoru v místech ložisek, následně se pak rotor vyváží, nasadí se ložiska a elektromotor se smontuje. Ovšem někdy je elektromotor natolik poškozen, že oprava není již možná a nákup nového se pak prodraží ještě více. A to ani nepočítám na co příjde odstavení stroje a tudíž promeškaná výroba. Tam ty ztráty lezou v mnoha případech do daleko větších peněz. Oprava poškozeného elektromotoru tímto způsobem trvá okolo 5 – 10 pracovních dní, podle náročnosti opravy.

                Bohužel ale všechny tyto souvislosti a následky si uvědomuje jen malý zlomek uživatelů. Většina uživatelů jak se říká jede na doraz, doku to jde.

                A jak se tedy zjistí nevyváženost? Pokud už je elektromotor hlučný, tak už je poměrně pozdě. Na zjištění nevyváženosti existují speciální měřící přístroje a postupy. Ty nejsou nijak levné. A nákup měřící techniky by mnoho neřešil, protože je nutné se s tou technikou naučit měřit a vyhodnocovat naměřené hodnoty. Změření vibrací nebo-li diagnostika by měla být zahrnuta např. v plánu údržby. Co a jak se dá měřit nebo-li diagnostikovat bude vysvětleno v samostatné kapitole. Tudíž tady tím končím kapitolu o nevyváženosti.

Přehled svátků

Dnes má Radomír
Zítra mí Prokop
A pozítří Cyril a Metoděj

Kalendář

červenec 2022
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Přesný čas