Elektromotory - vibrace
Elektromotory - provoz
Elektromotory - údržba

 

Co je důležité pro správný a bezporuchový chod elektromotoru? Co udělat před jeho prvním zapnutím a na začátku provozování?

 Nechci a nebudu tady rozebírat požadavky konstruktérů zařízení. Ti by měli vědět jaký typ, velikost a s jakými parametry elektromotoru stroj osadit. Ale co když máme na stroji starý elektromotor a chceme dát nový? Co je tedy vše důležité před prvním spuštěním a při zahájení provozování?

1. Štítek – jedna z nejdůležitějších částí elektromotoru. Na štítku naleznerme všechny důležité a potřebné údaje jako např. napájecí napětí, proudy, otáčky a zapojení na svorkovnici. Bohužel v praxi štítek téměř nikoho nezajímá. Mnozí ani nevědí že tam něco takového je a k čemu tam je.

2. Kontrola napájení – napájecí cesty.mnoha případech se stává, že v napájení je někde chyba nebo porucha která byla příčinou předchozího poškození elektromotoru a po novém osazení dojde opět k opakovanému poškození elektromotoru.

3. Správné usazení elektromotoru. Většina uživatelů správnému usazení elektromotoru vůbec nevěnuje pozornost a nebo jen minimální. Přitom na správném usazení elektromotoru záleží stejně jako např. na napájení.

4.Odborná kontrola základních parametrů při prvním spuštění a zahájení provozu. A co tedy zkontrolovat?základním prvkům které je nutné zkontrolovat při prvním spuštění je napájecí napětí a odebíraný proud elektromotoru co nejblíže ke svorkovnici elektromotoru. Tyto údaje porovnat se štítkovými údaji elektromotoru. Ale je toho mnohem více co by se mělo zkontrolovat. O tom si napíšeme v dalších kapitolách.

5. Pravidelné kontroly elektromotoruodborném servisu nebo kontrolou specialistou na elektromotory přímo u zákazníka. I na toto se bohužel v praxi zcela zapomíná. Do odborného servisu se dostane elektromotor až v okamžiku poruchy nebo velmi nestandartního chodu např. velké hlučnosti. Kontrola elektromotoru odborným pracovníkem specialistou u zákazníka je zatím za strany uživatelů vyjímka.

6. Údržba elektromotoru během provozu. Na toto se opět zapomíná. A co např. patří mezi základy údržby během provozu? O tom si napíšeme v samostatné kapitole.

 Takže teď již víme, na co bychom si měli dát pozor nebo čemu bychom měli věnovat pozornost před prvním spuštěním a při zahájení provozu. Dokonce jsem i jemně nastínil, co bychom měli dělat i dále při provozování. Takže v dalších kapitolách si o všech věcech povíme více.

Přehled svátků

Dnes má Radomír
Zítra mí Prokop
A pozítří Cyril a Metoděj

Kalendář

červenec 2022
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Přesný čas