Elektromotory - vibrace
Elektromotory - provoz
Elektromotory - údržba

 

 

    Štítek elektromotoru je jedna ze základních a nejdůležitějších částí elektromotoru. Štítek nám vlastně dělá identifikaci elektromotoru, definuje nám druh napájecího napětí, velikost napájecího napětí, výkon elektromotoru, odebírané proudy, otáčky, tvar elektromotoru, krytí apod.


Krátké vysvětlení některých pojmů symbolů na štítku:

3 ~ Mot.                     Napájecí napětí je 3 fázové

50 Hz                         Napájecí frekvence pro stanovené parametry je 50 Hz

ê / Y                         Zapojení svorkovnice

230 / 400 V                Velikost napájecího napětí podle zapojení svorkovnice

0,55 kW                     Výkon elektromotoru

2,5 / 1,45 A                Odebíraný proud elektromotorem

1395 / min                 Otáčky elektromotoru

IP 55                          Krytí elektromotoru

IM B3                         Tvar elektromotoru

    Na štítku jsou i další údaje. Označení na štítcích různých výrobců se mohou lišit, ale tyto základní údaje by měly být na všech štítcích.

   Takže podle tohoto štítku se jedná o 3 fázový elektromotor o výkonu 0,55 kW, 1395 otáček za minutu při napájecím napětí o frekvenci 50 Hz a velikosti 3 x 400 V v zapojení do hvězdy (Y). Elektromotor lze napájet i napětím 230 V, ale zase jen 3 fázovém. To se např. používá při napájení přes frekvenční měniče. Ale bohužel jsou tací uživatelé hlavně z domácí sféry, že vidí na štítku napsáno 230V a chtějí zapojit elektromotor na 1 fázové napájecí napětí 230 V. Ono to i u některých typů elektromotorů ve vyjímaných případech jde, ale jen jako nouzové řešení na nezbytně krátkou dobu. Ale zdůrazňuji jen v některých případech!

   U některých elektromotorů hlavně u elektromotorů střední a velkých může být na štítku napětí 400 / 690 V a zase symboly ê / Y. V tomto případě by měl být elektromotor při chodu zapojen do trojúhelníku (ê). Poměrně často se ale setkávám s případy, že uživatel mění starý letitý elektromotor za nový a nevšimne si vůbec štítku a zapojí nový elektromotor stejně jako byl zapojený ten starý. Ve většině případů se jedná o zapojení do hvězdy (Y). No a co se stane? Pokud je ale nový elektromotor typizován pro napájecí napětí ê / Y 400 / 690 V vinutí elektromotoru je v tomto případě při zapojení do hvězdy vlastně zapojeno pro napětí 690V, ale ve skutečnosti je napájeno napětím jen 400V. A velmi rychle dojde ke spálení elektromotoru tzv. přetížením. Takto spálený elektromotor lze velmi jednoduše identifikovat změnou barvy všech cívek vinutí elektromotoru, někdy až skoro do černa, přepálenými úvazy vinutí, napálenou drážkovou izolací ve všech drážkách apod. Jak rychle dojde k poškození vinutí a tedy ke spálení elektromotoru je otázka jeho zatížení. Při velké zátěži je to otázka několika málo minut někdy i sekund. Úplně stejná situace ale nastane i při obráceném zapojení a napájení. Pokud bychom elektromotor zapojili do trojúhelníku (ê ) a začneme ho napájet napětím o velikosti 3 x 400 V. Opět dojde k přetížení elektromotoru a k jeho laicky řečeno shoření.

   Na štítku je uveden mimo jiného i odebíraný proud. Proto by měl být elektromotor chráněn minimálně tzv. motorovým spouštěčem nebo vyšším stupněm ochrany o předepsané velikosti. Ale praxe hlavně u domácích uživatelů, ale mnohdy i u firem je taková, že zařízení připojí pomocí zástrčky do nějaké zásuvky a už to běží. A zásuvka je většinou jištěna jističem v lepším případě 16A pro domácí uživatele ve firmách běžně i 32 A jističem nebo pojistky. Bohužel oba způsoby ochrany jsou nedostačující.

   O dalších závadách, poruchách a jiných problémech spojených s napájením si povíme v samostatné kapitole.

Přehled svátků

Dnes má Radomír
Zítra mí Prokop
A pozítří Cyril a Metoděj

Kalendář

červenec 2022
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Přesný čas